Kryptowaluty to jeden z fenomenów XXI wieku. Cyfrowy pieniądz to coś, bez czego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie dzisiejszego świata. O ile jednak tradycyjne środki płatnicze mają formę fizyczną (monety, banknoty czy karty), to kryptowaluty występują wyłącznie w formie cyfrowej. Oznacza to, że są one wyłącznie zapisami na dyskach lub innych nośnikach.
Wbrew pozorom takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim do zabezpieczania transakcji wykorzystuje się metody kryptografii. Oznacza to, że znacznie trudniej o wyłudzenia i kradzieże. Fakt, że kryptowaluty nie mają formy fizycznej sprawia, że są one bardzo elastyczne a ich wartość reguluje wolny rynek, czyli warte są tyle, ile gotowy jest za nie zapłacić kupujący. Zdecentralizowanie walut cyfrowych sprawia, że nie kontroluje ich żaden bank centralny w żadnym kraju. Dzięki temu jeden podmiot nie ma wpływu na zmianę wartości (głównie spadku), a sam proces powstawania kryptowaluty różni się od tworzenia pieniądza tradycyjnego.
Pieniądze cyfrowe można nabyć lub wykopać. Kopanie to proces, w którym odpowiednio mocny komputer rozwiązuje skomplikowane zadanie matematyczne. Aby mining był opłacalny, niezbędny jest odpowiednio mocny sprzęt (np. procesor wspomaga się kartą graficzną lub urządzeniami zewnętrznymi). W związku z tym, że popyt i podaż nie jest regulowana przez banki, kopanie kryptowalut może przynieść zyski nawet rzędu kilkuset procent rocznie, ale może też być chwilami nieopłacalne. Zależne to jest nie tylko od mocy obliczeniowej komputera . Ważne czynnik to aktualna sytuacja na rynkach czy nawet wybór konkretnego pieniądza cyfrowego.
Kupno i sprzedaż odbywa się na dedykowanych giełdach. Do obrotu potrzebny jest jeszcze portfel. Transakcje odbywają się w sieci. Portfel służy do przechowywania. Mimo że pieniądze elektroniczne nie mają formy fizycznej, same zapisy o stanie ich posiadania muszą być bezpiecznie ulokowane. Giełda natomiast jest platformą do handlu. Obrót następuje między użytkownikami, a giełda jest tylko pośrednikiem.
Kryptowaluty mogą być inwestycją lub środkiem płatniczym (jeśli dany kontrahent je honoruje). Są niewątpliwie zjawiskiem, które zostanie z nami na długie lata i z całą pewnością będą się dalej rozwijać, co wróży im ciekawą przyszłość.
Zakupiłem nowy sprzęt komputerowy i rozpoczynam kopanie bitcoinów.
U mnie 3 komputery cały czas chodzą i kopią bitcoiny.