Szyna relaksacyjna na zęby

Niektóre porady od dentysty mogą być pomocne w wyborze najlepszej opcji radzenia sobie z danym problemem stomatologicznym.
Szyny dentystyczne mogą być stosowane do ochrony zębów przed zgrzytaniem (bruksizm), do rozwiązywania objawów zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego lub do leczenia luźnych i niewyrównanych zębów. Występują w różnych stylach.

Dentysta może dostosować szynę dentystyczną do bardzo konkretnego celu, a także można kupić modele generyczne.

Najpopularniejsze modele to:

  • Szyna szlifierska lub gryzienia,
  • Szyna dentystyczna jako zamiennik aparatów ortodontycznych,
  • Poręcz ochronna dla sportowców,
  • Szyna zębowa przeciw napięciom w przypadku niewspółosiowości szczęki,
  • Szyna fluoryzacyjna

Luźność zębów jest najczęściej spowodowana wtórnym urazem, w wyniku bakteryjnej choroby przyzębia wywołanej płytką nazębną. Podejście do leczenia luźnych zębów jest zarówno biologiczne, jak i mechaniczne.

Podejście biologiczne obejmuje leczenie choroby dziąseł, którą należy się najpierw zająć, aby zapewnić środowisko , w którym przywiązanie przyzębia może się wyleczyć za pomocą szyny relaksacyjnej.

Podejście mechaniczne polega na modyfikacji sił przyłożonych do zębów, leczeniu wpływu siły na więzadło przyzębia (mechanizm przyczepiania zębów do kości), a także poprzez modyfikację ilości siły gryzącej generowanej przez mięśnie szczęki i odbieranej przez zęby podczas gryzienia.

Można to osiągnąć na wiele sposobów, w zależności od stopnia luźności zębów.

Podsumowanie

Terapię szyną relaksacyjną można zdefiniować jako sztukę i naukę ustanawiania harmonii nerwowo-mięśniowej w układzie żucia poprzez tworzenie mechanicznej niekorzystnej sytuacji dla sił parafunkcjonalnych za pomocą odłączalnych urządzeń.

  • Szyny dostarczają informacji diagnostycznych,
  • pozwalają mięśniom w skurczu rozluźnić się,
  • chronią zęby i szczęki przed niekorzystnymi skutkami bruksizmu,
  • normalizują propriocepcję więzadeł przyzębia.

Urządzenia te mogą również umożliwiać zmianę położenia kłykcin i szczęk w relację centryczną

Szyny okluzyjne dostarczają informacji diagnostycznych na różne sposoby
. Dentysta odtwórczy może określić otoczkę funkcji, potencjalne uderzenia w strefę neutralną, nawyki parafunkcjonalne i wymagania dotyczące prowadzenia przedniego, a także uzyskać informacje o wymiarze pionowym od pacjentów noszących szynę.

 

Lekarz prowadzący leczenie może przewidzieć na podstawie tych informacji, że duża liczba pacjentów wymagających leczenia odbudowującego może wykazywać boczne siły parafunkcjonalne, które mogą uszkodzić uzębienie naturalne i protetyczne.

Kształty, rozmiary, kąty i głębokości mogą być oceniane i odpowiednio zaprojektowane, jeśli informacje te są dostępne przed zabiegiem.

Autor

  • Zawodowy profesjonalny doradca. W sowim życiu kieruje się ideą ciężkiej, ale rozsądnej pracy. Czasami lubi poczytać komiksy albo zagrać w brydża.