Odpowiednia ergonomia pracy nie tylko gwarantuje odpowiednią wydajność, ale przede wszystkim pozwala uniknąć dyskomfortu czy kontuzji. Szczególnie ważne jest to podczas home office, ponieważ często nie posiadamy w domu ergonomicznych foteli. Jednym z rozwiązań umożliwiających odciążenie kręgosłupa, jest częściowa praca na stojąco. By nie zmniejszyć komfortu pracy, należy również dostosować blat biura do tej pozycji. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów tych mebli.
Biura blokowane trzpieniem
Zdecydowanie najtańsze rozwiązanie. Wiele biurek większym producentów ma możliwość podmiany nóg, na takie ze zmienną wysokością, blokowaną trzpieniem. Niestety, zmiana wysokości wymaga zdjęcia wszystkich ciężkich przedmiotów z blatu. Dodatkowo rozwiązanie to nie jest zbyt sztywne, przez co możliwe są delikatne drgania przy mocniejszych uderzeniach. Aby zmienić wysokość, należy samodzielnie podnieść blat i zablokować na wybranej wysokości. Największą zaletą tego systemu są cena oraz niska awaryjność.
Biura podnoszone mechanicznie
Umożliwiają one bardzo dokładne dostosowanie wysokości, dzięki bardzo małemu skokowi ruchów. Aby podnieć lub opuścić blat, należy odblokować korbkę (znajdującą się najczęściej w rogu biurka, od strony użytkownika) oraz kręcić w odpowiednią stronę. Ruch jest płynny, więc nawet nie wylejemy herbaty z kubka znajdującego się na blacie . Przełożenia sprawiają, że możliwa jest regulacja, gdy na biurku znajdują się dwa, ciężkie monitory. Jest to system stosunkowo tani, jednak wymagający zaangażowania pracy mięśni.
Biura podnoszone elektrycznie
Bardzo zbliżone do tych podnoszonych mechanicznie, jednak znacznie wygodniejsze i nieco bardziej zaawansowane. Największą zaletą jest możliwość zapamiętania dwóch wysokości, dzięki czemu możemy po dobraniu perfekcyjnej wysokości zawsze do niej wracać jednym kliknięciem. Sam silnik również umożliwia pracę pod większym obciążeniem. Bardzo dobrze to rozwiązanie sprawdzi się również w biurze, ze względu na płynną regulację. Największe wady biurek podnoszonych elektrycznie to cena, oraz konieczność postawienia biurka w miejscu z bezproblemowym dostępem do zasilania.
Obecnie posiadam bajerancki fotel dla gracza, ale nadal mi się źle pracuje przy zwykłym biurku. Sądziłem, że jest to wina fotela, ale jednak muszę zmienić biurko na regulowane.
Pracuję przed komputerem nawet 12h i jest to bardzo meczące, po tylu godzinach siedzenia boli mnie wszystko. Znajomy polecił mi biurko elektryczne, on przy nim pracuje już długo, trochę na siedząco, trochę na stojąco i teraz nie zamieniłby go na żadne inne. Chyba sprawię sobie takie samo…