Kredyt czy gotówka?
Aby kupić mieszkanie, trzeba spełnić kilka warunków oraz poczynić wiele kroków aby doprowadzić transakcję do skutku. Pierwszym i najważniejszym jest wybór odpowiedniej nieruchomości. I tu powstaje pytanie: w jaki sposób chcemy je kupić? Za gotówkę czy na kredyt. Jeśli w drogę wchodzi druga opcja, to poza umową kupna-sprzedaży, będziemy musieli postarać się o większą ilość dokumentów.
Jakie dokumenty do banku
Na początek trzeba udać się do banku i sprawdzić swoją zdolność kredytową. Umowę z bankiem może podpisać jedna osoba lub dwie jak w przypadku małżeństwa. Do oddziału banku należy dostarczyć zaświadczenie o wysokości zarobków. Kiedy zdolność kredytowa zostanie obliczona, a cena mieszkania jest wystarczająco niska, aby móc je kupić na kredyt, następnym krokiem jest sporządzenie umowy przedwstępnej z dotychczasowym właścicielem.
Poza umową przedwstępną do banku trzeba dostarczyć wyciąg z księgi wieczystej prowadzonej dla danego mieszkania, dokument, który potwierdza posiadanie praw do nieruchomości przez sprzedającego oraz zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami . Wszystkie te dokumenty powinien dostarczyć zbywca mieszkania.
Jeżeli posiadamy jakieś dodatkowe zobowiązania z tytułu kredytu, który dopiero spłaciliśmy, lub do pełnej spłaty pozostaje niewiele, bank może wymagać dodatkowych dokumentów, które potwierdzą, w jakiej sytuacji finansowej jesteśmy.
Po zaakceptowaniu wszystkich dokumentów oraz złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny trzeba czekać na pozytywne decyzje kredytowe. Po tym czasie można podpisać z bankiem umowę kredytową.
Na koniec- notariusz
Na reszcie przychodzi najważniejszy moment czyli podpisanie wraz ze zbywcą umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. Na koniec należy wykupić ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Po określonym czasie bank uruchamia kredyt, a my możemy cieszyć się z zakupu swojego mieszkania.
Jestem właśnie na etapie brania kredytu na zakup mieszkania.
Długo szukaliśmy mieszkania w dogodnej lokalizacji, jednak jego cena jest o wiele wyższa niż posiadane przez nas oszczędności, dlatego musimy wspomóc się kredytem.