PATRYCJA SOŁTYSIK: Nie chcę być koleżanką mojego syna, ale pragnę być jego przyjaciółką

Mama na pełen etat, prezes fundacji Kraina Mlekiem i Miłością płynąca, wspiera kobiety karmiące piersią – Patrycja Sołtysik. Nam opowie o tym, jaką matką pragnie być i co w jej życiu zmieniło pojawienie się syn.

Jesteś prezesem fundacji Kraina Mlekiem i Miłością płynąca, która wspiera matki karmiące piersią. Promujecie to co tak piękne , ważne i naturalne dla każdej matki i jej dziecka. Dlaczego postanowiłaś zaangażować się właśnie w ten projekt? 

Staś zmienił w moim życiu wiele rzeczy, a raczej sposób ich postrzegania i moje podejście. Będąc w ciąży nie planowałam karmić piersią, tzn. zakupiłam laktator i postanowiłam, że spróbuję karmić synka naturalnie ale nic na siłę.

Gdy urodził się Staś rozpoczęła się nasza mleczna przygoda. Początki wcale nie były łatwe i przyjemne… taka prawda. Jednak szybko karmienie stało się cudownym czasem tylko moim i mojego Synka.  Synonimem miłości, czułości i przedłużeniem więzi jaka narodziła się między nami już w czasie ciąży. Czymś jak najbardziej naturalnym.

Stasiek uwielbia karminie, przytulanie się. Te chwile nam obojgu dają wspaniałe poczucie bezpieczeństwa, bliskości. Staś 9 sierpnia skończy dwa latka. Nadal karmimy się naturalnie, choć Stasiek je już wszystkie posiłki.  W karmieniu piersią nie chodzi tylko o jedzenie, bo oczywiście mój ssak najada się moim mlekiem, ale obecnie jest dla mnie ważniejszy inny aspekt: karmienie naturalne to karmienie miłością.

Zrzeszacie fotografów, którzy na swoich zdjęciach uwieczniają kobiety, karmiące piersią w różnorakich sceneriach.  W lesie, w sądzie, w parku, w restauracji. Sama również, z synkiem Stasiem, bierzesz udział w takich sesjach.  Czy zauważałaś, że dzięki tego typu akcjom coś się zmienia na lepsze? Kobiety mogą swobodniej czuć się w przestrzeni publicznej?

Powinny…a jest niestety różnie. Ja sama mam wiele przykrych doświadczeń z komentarzami i uwagami odnośnie karmienia w miejscach publicznych….

Karmię Stasia w różnych miejscach, restauracjach, kawiarniach, centrach handlowych, w samolocie czy parku. Staram się to zawsze robić dyskretnie zapewniając intymność i spokój mojemu dziecku, ale nigdy się nie wstydzę, że to robię.

Dlatego projekt fotograficzny prowadzony przez naszą fundację Kraina Mlekiem i Miłością płynąca pomaga oswoić przestrzeń publiczną z widokiem mamy karmiącej.

Nie rażą nas jako społeczeństwo billboardy z roznegliżowanymi paniami, niemal erotyczne zdjęcia kobiet w bieliźnie w witrynach sklepowych, a karmiąca mama, która dyskretnie wyciągnie pierś do nakarmienia niemowlęcia to groza i skandal…

W Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia, ale kropla (w tym przypadku mleka;-) drąży skałę.Mleko matki jest niezwykle cenne dla zdrowia dzieci. Mimo to młode mamy nie raz spotykają się ze złośliwymi komentarzami typu: „Po co karmisz tak duże dziecko, to obrzydliwe”, „Może masz chude mleko i dlatego malec płacze, lepiej przejdź na butelkę” itp. Jak myślisz skąd to się bierze? Jak z tym walczyć?

Szczerze powiem … nie wiem. Sama słucham tych głupot i mądrości ludowych i rozkładam ręce… Mleko mamy (z wiekiem dziecka)  zmienia faktycznie skład… ale nie na wodę tylko na taki aby dopasować się do potrzeb malucha. Niestety często nawet lekarze nie wspierają mam karmiących i robią to wbrew zaleceniom światowych organizacji zdrowia… no cóż bardziej opłacalne jest promowanie mleka modyfikowanego , choć na każdym opakowaniu takiego pokarmu jest napisane, że najlepszym dla dziecka jest mleko matki…

Ja nie jestem za terroryzmem laktacyjnym i nie uważam, że karminie mlekiem modyfikowanym to zło. Ale wiem jak ogromną przewagę ma karminie mlekiem mamy i należy zadbać o lepszą edukację mam i wspierać je w ich wyborach.  Myślę, że jest wiele rzeczy i aspektów, z których mamy nie zdają sobie sprawy np. że karminie  mlekiem mamy pomaga i ułatwia rozszerzenie diety dziecka po szóstym miesiącu życia. Dlaczego ? mleko modyfikowane ma stały skład i smak. Pomijając, że nie dostosuje się np. do potrzeb chorującego dziecka , to nie pozwala poznać różnych smaków – a mleko mamy smakuje w zależności od tego co je mama i jak wygląda jej dieta.

Swojego synka nazywasz Małym Księciem, na Instagramie zamieszczasz zdjęcie przepełnione  miłością i czułością. Bardzo spodobał mi się Twój wpis na Dzień Matki: ”(…) bądźcie takie jakie jesteście i niech świat pozwoli Wam być takimi mami jakimi chcecie być”. A Ty jaką mamą pragniesz być?

Każda mama powinna być specjalistką… ale od swojego dziecka.  Nie uważam, że ktokolwiek powinien się wtrącać w wychowanie nieswoich dzieci.
Staś jest dla mnie wszystkim! A bycie Jego mamą to najpiękniejsze co mnie w życiu spotkało. Uwielbiam towarzyszyć synkowi każdego dnia. Oczywiściechcę być mamą najlepszą jaką potrafię.  Wiele czerpie z tego jaką mamą jest moja mama, ale mam też swoje odmienne metody czy podejście do różnych rzecz.  Efekty oceni kiedyś Staś i mam nadzieję, że powie: mam fajną mamę.

Nie chcę być koleżanką mojego syna, ale pragnę być jego przyjaciółką. Jesteśmy ze sobą bardzo związani I chcę aby zawsze tak było, że nawet jak będzie już dorosły będzie wiedział że ma we mnie oparcie. Jestem mamą obecną i to też jest dla nas bardzo ważne.

Dla wielu kobiet jesteś wzorem. A czy Ty masz  takie osoby, które Cię inspirują?

Nigdy nie uważałam się za wzór dla kogoś. Jest mi miło jeśli ktoś uważa,że sposób w jaki wychowuję i uczę świata mojego syna jest fajny, że warto coś naśladować. Bardzo budujące są komentarze i wiadomości na temat mojego promowania karmienia naturalnego. Ale ja chciałabym aby wszystkie mamy  (i nie chodzi mi tylko o aspekt karmienia piersią) usłyszały i uwierzyły w zdanie, które ja usłyszałam od mojej położnej gdy wróciłam ze Stasiem i z wieloma wątpliwościami ze szpitala do domu. Magda powiedziała mi tak: Ty jesteś jego mamą i ty wiesz co jest dla niego najlepsze! Dlatego drogie mamy: uwierzcie w siebie!

A co do moich inspiracji, to największą jest moja mama. Z resztą oboje rodzice-marzę i dążę do tego aby Staś miał taki cudowny dom i dzieciństwo jakie ja miałam.

Przeczytaj również: Marta i Wojtek: Nasz plan? Po prostu jeździć!

Tagi: , , , , , , , , , ,

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis