Elwira Rein: Projekt powstał z głębokiej potrzeby dzielenia się tym, co mnie porusza, zachwyca i inspiruje w Paryżu…

Codziennie_paryż to Twój projekt, który jakiś czas temu pojawił się na Instagramie. Każdego dnia Twoi odbiorcy mogą oglądać ujęcia wyjątkowego miasta. Skąd pomysł na taki projekt? Jak on się narodził?

Mieszkam w Paryżu od ponad 13 lat, moja przygoda z Francją rozpoczęła się jednak dużo wcześniej. Po raz pierwszy odwiedziłam to miasto w liceum i od pierwszego wejrzenia urzekła mnie jego magia. W tamtym czasie nie planowałam  życia na emigracji, ale moja fascynacja językiem  i kulturą francuską pogłębiała się nieustannie. Z wykształcenia jestem więc filologiem romańskim i w Warszawie pracowałam jako tłumacz i  lektor języka francuskiego. Muszę wyznać, że kocham uczyć oraz przekazywać innym moją miłość do tego kraju i języka! Do Paryża przywiodło mnie serce, spotkałam w Polsce mojego męża, Francuza i w pewnym momencie zdecydowaliśmy się na przeprowadzkę do Paryża, gdzie on pracował. Dziś mam francusko-polską rodzinę i pracuję na uniwersytecie. Dzięki mojej pracy, mogę nadal dzielić się z innymi moją pasją.
Projet Codziennie_paryż powstał właśnie z tej głębokiej potrzeby dzielenia się tym, co mnie porusza, zachwyca i inspiruje w Paryżu- mieście, które stało się moim domem, bądź w innych regionach Francji, które zwiedzam. Fotografia, moja druga pasja, pozwala mi natomiast celebrować chwile, przepuszczać przez obiektyw moją wrażliwość, uchwycić uroki miasta, jego niepowtarzalne miejsca, atmosferę znanych mi i nieznanych ulic oraz jego mieszkańców. Jest  sposobem pokazania tego, jak postrzegamy miasto, jaki jest mój Paryż i i jak widzę życie, które się w nim toczy.
Gdybyś miała opisać Paryż w trzech słowach, jakich byś użyła…
Paryż jest majestatyczny, wielonarodowy i żywiołowy.


Twoje zdjęcia to nie tylko urokliwe zabytki czy miejsca, ale także ludzie. Podpatrzeni w swojej codzienności. Jak powstają Twoje fotografie? Idziesz w miasto i…
i… nic nie planuję ! Nie reżyseruję, nie kontroluję, obserwuję i daję się ponieść danej chwili.  Patrzę w takich momentach na świat z innej strony, dostrzegam piękno we wszystkim, co przyciąga moją uwagę. Przedstawiam raczej sytuacje lub sceny, a nie  konkretnych ludzi. Staram się być jak najbardziej dyskretna i niewidzialna. Nie przeszkadzają mi wtedy pewne nieostrości, zatrzymanie ruchu czy zniekształcenia. Fascynuje mnie atmosfera opowiadanej historii.
Paryż ma dla Ciebie smak…
… pikników organizowanych z przyjaciółmi z przeróżnych zakątków świata w parku Buttes-Chaumont, który jest sercem dziewiętnastki, dzielnicy, w której mieszkam. To celebrowanie chwil spędzonych w gronie bliskich mi osób, delektowanie się ich obecnością i dobrym jedzeniem.
Co powiedziałabyś osobie, która właśnie wybiera się na dwa dni do Paryża? Co przede wszystkim powinna zobaczyć?
Oprócz zwiedzenia najbardziej znanych zabytków, takich jak np. Musée d’Orsay, katedra Notre-Dame, bazylika Sacré-Coeur i Montmartre, Łuk Triumfalny czy Centre Pompidou, poleciłabym takiej osobie udanie się na wieżę Montparnasse, z której rozpościera się zapierający dech w płucach widok na Paryż i wieżę Eiffela. Myślę także , że warto  znaleźć czas na kawę, usiąść  na na tarasie kafejki i poobserwować Paryżan i tętniące życiem miasto.

Codziennie_paryż to projekt, który ma swój koniec?

Projekt Codziennie_paryż łączy wszystko, co jest bliskie memu serca, Francję i jej stolicę, fotografię, a także głęboką potrzebę dzielenia się z innymi moim fotograficznym zapisem tutejszej codzienności.
Codziennie_ paryż, to dopiero początek. Marzy mi się moje własne miejsce w sieci, w którym będę kontynuować moją paryską opowieść.
Elwira Rein – Polka, mieszkająca we Francji. Romanistka, fotografka, pasjonatka codzienności, twórczyni projektu codziennie_paryz (znajdziecie go na Instagramie). 
Tagi: , , ,

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis
6 shares

Jeśli podoba Ci się nasza strona, to kliknij: