Aurelia Wawrowska: Mówmy do dzieci, tak jak byśmy chcieli aby mówiono do nas

Aurelia Wawroska: Mówmy do dzieci, tak jak byśmy chcieli aby mówiono do nas

Współtwórczyni projektu Logopedzi bez Granic. Pomaga dzieciom w rozwoju mowy. Dla swoich podopiecznych jest nie tylko nauczycielką, ale także przyjaciółką. Prywatnie uwielbia książki i ciszę.

Aurelia Wawroska: Mówmy do dzieci, tak jak byśmy chcieli aby mówiono do nas

Pani Aurelio jak mówić do dzieci, żeby nauczyły się poprawnej mowy?

Przede wszystkim tak, jakbyśmy chcieli aby mówiono do nas. Jeżeli rodzic oczekuje aby dziecko mówiło poprawnie powinien przygotować mu warunki do rozwoju mowy. Przede wszystkim powinien zadbać o swoją wypowiedź, ponieważ dziecko, zwłaszcza w młodszym wieku szkolnym naśladuje swoich rodziców, nie tylko w zachowaniu, ale również podczas wypowiedzi. Poza tym, dobrym elementem rozwojowym u dziecka jest bliskość rodzicielska, na tyle uważna, aby dziecko czuło, ze obok siebie ma nie tylko mamę, tatę ale również przyjaciela. Dlaczego? Ponieważ dzieci chętnie rozmawiają z przyjaciółmi, często robią to chętniej niż z rodzicami. Rodzic-przyjaciel, nie brzmi dobrze? Kolejna kwestia – czytanie. Należy czytać dziecku oraz czytać z dzieckiem, rozmawiać z nim i pytać. Zadawać mu tak samo dużo pytań jak dzieci zadają nam, dorosłym. To dobra droga do poprawnej wymowy.

Jest Pani współzałożycielką międzynarodowego projektu Logopedzi bez Granic. Proszę opowiedzieć co to za inicjatywa?

Wraz z partnerką zawodową stworzyłyśmy ten projekt w celu niesienia pomocy w zakresie rozwoju mowy i komunikacji dzieciom polonijnym na całym świecie, aby umożliwić dostęp do profilaktyki logopedycznej w celu utrzymywania polskiej wymowy, języka ojczystego oraz podwyższania świadomości rodziców dziecka w zakresie dwujęzyczności oraz terapii logopedycznej. Proponujemy współpracę doraźną jak i długoterminową. Oferujemy konsultacje logopedyczne, pedagogiczne, audiologiczne oraz psychologiczne w dowolnym kraju. Odbiorcami naszej oferty są rodzice, logopedzi, terapeuci oraz nauczyciele, którzy współpracują ze szkołami, przedszkolami lub innymi instytucjami, również pozarządowymi. W zależności od zapotrzebowań prowadzimy grupowe lub indywidualne zajęcia z dziećmi. Aktualnie pracujemy nad nowym projektem w odpowiedzi na liczne pytania rodziców polonijnych.

W społeczeństwie funkcjonują takie mity jak choćby te, że chłopcy zaczynają mówić później a do trzeciego roku życia nie trzeba się przejmować mową dziecka. No właśnie to mity czy fakty?

Opinia, że mowa chłopców rozwija się później, jest bliska stereotypom. Gdy rodzic tak uważa, nie ma powodu, aby coś z tym  robić. Poza tym nigdy nie mamy pewności, czy to, że chłopiec nadal nie mówi spowodowane jest tylko tym, że jest chłopcem, czy może problem jest znacznie poważniejszy, a ocenić to może tylko specjalista. Należy stymulować rozwój dziecka zwłaszcza do trzeciego roku życia, w tym czasie mózg dziecka jest najbardziej podatny na zmiany, przyjmuje z otoczenia wszystko. Właśnie wtedy efekty stymulacji mają szansę na bardzo szybkie uwidocznienie się.

Co daje Pani praca z najmłodszymi?

Zadowolenie, satysfakcję. Praca z dziećmi jest wyjątkowa jeśli podchodzimy indywidualnie i gdy otrzymujemy akceptację dziecka. W praktyce bywa różnie i zdarza się, że również z rodzicami należy nawiązać dobry kontakt, bo to właśnie oni realizują zalecenia logopedy ćwicząc z dzieckiem w domu. Logopeda musi mieć miłe uosobienie, szeroką wiedzę i posiadać umiejętność komunikacji. Jeśli logopeda będzie pracował z każdym dzieckiem odpowiednio do jego predyspozycji, czyli absolutnie indywidualnie i również indywidualnie będzie rozmawiał z rodzicem, to jego praca będzie przyjemniejsza, a efekty owocne.

Aurelia Wawroska: Mówmy do dzieci, tak jak byśmy chcieli aby mówiono do nas

Pani ulubiony sposób na odpoczynek to?

Książka, w szerokim zakresie tego słowa. Podróże z książką, poranek z książką, wieczór. Podróże również, nie tylko te, które wiążą się z przelotem ale również niedalekie. Spacery i cisza. Cisza to nieodłączny element odpoczynku. Tak naprawdę odpoczynek to pewnego rodzaju stan, który sobie zapewniamy, a ja go dostaję gdy wszystko to co sobie zaplanowałam – zostaje osiągnięte i zrealizowane.

Plany na jesień?

Wyciągnąć ciepły koc, przyszykować grube wełniane skarpetki, wyposażyć się w smaczne soki do herbaty i czekać na przyjemne długie wieczory, które lada chwila nadejdą.

Ostatnie pytanie to prośba o wytypowanie jednej osoby, którą uważa Pani za ciekawą i inspirującą. My odezwiemy się do niej z prośbą o udzielenie wywiadu a tym samym dołączenie do naszego Grona Inspiratorów.

Byłoby mi szczególnie miło gdyby Państwo przeprowadzili rozmowę z Marcinem Nowackim. W celu zapoznania zachęcam obejrzeć jego profil: https://www.instagram.com/marcinowacki/ Jest to człowiek z pasją i konkretnymi wartościami, który może inspirować. Mnie zainspirował.

Przeczytaj również: ANNA PRZYBYŁ: Chcę wierzyć, że sztuka może zmieniać świat.

Tagi: , ,

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis
107 shares

Jeśli podoba Ci się nasza strona, to kliknij: